01
апр.

Карта на Слънчевата система на поне 8 000 години се намира в антична обсерватория на Чачин камък над Белоградчик

Карта на Слънчевата система на поне 8 000 години се намира в антична обсерватория на Чачин камък над Белоградчик

Само на 300 метра на изток от Белоградчик, на върха на извисена скална площадка се намират отдавна известни ритуални кладенци и скални изображения. Мястото не е проучвано и възрастта му може само да се гадае. То е свързано с други местни светилища, на които най-вероятната възраст е около 8 000 години.

Разделено е на две части – обредна и астрономическа или научна / философска/. В обредната част се е съхранила малка система от ритуални кладенци, сред които се откроява голям ритуален кладенец с утробна форма, чийто размери позволяват на възрастен човек да се побере в него в ембрионална поза. На километър от там пък се намира един обреден гроб със същата форма, но завъртян в обратна посока. По еднаквостта на формите с рисунки от пещера Магура се съди, че на това място е изпълнявана технологията от специална сцена.

Една сцена в Магура разказва за начина на създаване на божествени владетели чрез смърт и прераждане. Всичко необходимо за това се намира на Чачин камък.

В другата част на светилището се намира сложна и прецизна астролабия, комбинираща в себе си компас, слънчев часовник и карта на планетите от Слънчевата система. С нейна помощ вероятно е съставян хороскоп, за да се определи най-добрият момент за прераждането на бъдещия владетел, така че той да е свободен от несъвършенства.

Там е изсечено и око, разположено върху триъгълна скална платформа, което гледа на изток и нагоре в небето, сякаш очаква идването на нещо от там. В окото могат да се разпознаят симвлите за слънце, бог и онзи, който дарява.

Друга група от запазили се изображения показва много сложна геометрическа композиция с участието на триъгълник, кръг и квадрат – все още неразгадана от никого. Направени интерпретации я свързват с древна версия за произхода и същността на триединния бог, която по-късно се превръща в богомилска притча на същата тема.

Там се намира и съчетан символ на утробата и гроба, който показва, че раждането и смъртта са едно и също явление, което може да се гледа от две посоки. Когато идваме от отвъдното насам, ние умираме там и биваме положени в матката. Когато умираме тук, биваме положени в гроб и така се раждаме в отвъдното. Затова в тази древна традиция утробата и гробът имат еднаква форма, но противоположни посоки.

До Чачин камък се стига съвсем лесно – до мястото води асфалтовият път към телевизионната кула над града. Може да се стигне до там с кола или с разходка през градския парк. Ако имате нужда от повече информация може да ни пишете на електронния ни адрес.

Повече по темата:

Наблюдения и размисли за скалните светилища около Белоградчик и за употребата на ямките

автор: инж. Кирил Кирилов

 

Comments ( 0 )

    Leave A Comment

    Your email address will not be published. Required fields are marked *