THE BLOG

27
юли

Народе???? – личното тефтерче на Васил Левски е напълно достъпно в оригинал

Народе???? – личното тефтерче на Васил Левски е напълно достъпно в оригинал

180-годишнината от рождението на Васил Левски бе отбелязана с многобройни тържества в цялата страна. На 16 юли 2017 г., в Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ (НБКМ), на фона на фотоси с изписани редове от Апостола, за първи път бе изложено пред публика джобното му тефтерче. Хиляди хора, в продължение на 5 часа, търпеливо се редяха на дълга опашка, за да го видят, снимат, а някои – и за да му се поклонят.

Тази важна за отечеството ни реликва се съхранява при специални условия, в трезора на БНБ. Това се налага, тъй като хартията на тефтерчето е много крехка и лесно може да се разпадне. Освен това, записките в него са с молив, поради което са застрашени от избледняване. Затова, тефтерчето се държи в среда с постоянна влажност и температура и се изважда оттам много рядко. Подробно изследване за него е публикувано последно в книгата на Кирила – Възвъзова -Каратеодорова и екип „Личният бележник на Васил Левски“, 1987 г.

Заради ограничения достъп до тефтерчето, Христо Михайлов – председател на Айкидо общество “Обелиск” и вдъхновител на проекта за дигитализиране на тефтерчето, заедно с група специалисти създават уеб сайт, благодарение на който, тефтерчето вече е напълно достъпно за всеки, който желае да го разгледа и даже да го изследва. Тук ще намерите и придобилата популярност фраза на Апостола „Народе????“ : http://nationallibrary.bg/levski/notebook.html#page/60

По време на събитието, акад. Антон Дончев представи новото издание на книгата “Васил Левски (Дяконът). Черти из живота му” – биография на Левски, написана от Захарий Стоянов, чрез която за пръв във фокуса на вниманието на българите той поставя живота на Апостола. Вдъхновен от тази книга и от една статия, излязла преди нея, Иван Вазов създава “Епопея на забравените” и така, започва популяризирането на делото на Дякона, който малко след смъртта, си е бил почти забравен. В момента, изданието може да бъде намерено в книжарниците в страната.

След представянето на тефтерчето, то беше прибрано в сейфа, но до края на месец юли, във фоайетата на НБКМ, ще останат две ретроспективни изложби и една експозиция с книги за Левски, издадени през различни периоди от време и които се съхраняват във фондовете на Националната библиотека. Изложбата с название „Да бъдем равнопоставени с другите европейски народи… Зависи от нашите собствени сили”, в 15 пана, пресъздава времето преди делото на Апостола и малко след неговата смърт. В нея може да се проследи документално животът на Васил Левски, чрез фотоси и негови цитати, мисли на съвременници и съратници на Дякона, както и становищата на световно известни личности, надигнали глас в защита на българския народ, при потушаването на Априлското въстание.

Изложбата е дело на екип от НБКМ, в партньорство с екипи от Министерството на културата, СУ “Св. Климент Охридски”, УНИБИТ, НИМ и Националния военноисторически музей. Предвижда се текстовете към изложбата да бъдат преведени на английски език и тя да бъде представена в редица европейски градове.

Другата документална изложба на същата тема е пътуваща и носи названието „Посветен на Отечеството”. Тя от няколко месеца гостува в различни градове в страната, а до март 2018 г., представянията й ще са по следния график: 1-20 август – в Регионална библиотека (РБ), гр. Хасково; 21-31 август – в гр. Раднево; 1-21 септември – в РБ, гр. Ловеч; 22 септември-12 октомври – в РБ,  гр. Добрич; 15-25 октомври – в НЧ „Зора“, гр. Дупница; 1-20 ноември – в гр. Стара Загора; 15 февруари-15 март, 2018г. в РИМ, гр. Благоевград.

До 30 юли, във фоайето на НБКМ, гостите ще могат да разглеждат и дигиталната версия на личния бележник на Апостола, а останалите ще имат достъп до нея в уеб сайта на Националната библиотека на: http://nationallibrary.bg/levski/.

 

автор: Love You Bulgaria

18
юли

Над Пещера ще зазвучат песни, танци и хора от Орфееви времена

Над Пещера ще зазвучат песни, танци и хора от Орфееви времена

За втора поредна година, община Пещера организира регионален събор на народното творчество „СВЕТИ КОНСТАНТИН – 2017“. Съборът ще се състои  на 29 и 30 юли, на летовище „Свети Константин“ – красива местност над град Пещера, в близост до язовир Батак.

В рамките на два дни, на сцената ще си дадат среща над 105 участници – самодейци от почти цяла България.  Над Орфеевата планина ще ечи звукът на каба гайдата и космическият глас на родопчанката, ще се чуе медният глас на тракийката и закачливата песен на шопкинята. А пък занаятчии, ще ни пренесат в едно отминало време, когато не е имало промишленост и всичко се е раждало от ръце им, в малките дюкянчета и работилнички. Майсторите  ще посветят веки, решил да се запознае с традиционните занаяти тъкачество, терзийство, абаджийство, ножарство и т.н.

За втора поредна година, фолклорният събор ще има конкурсен характер, в който шестчленното жури ще оценява изпълненията на 140 участници в три категории:
– народни танци;

– народни песни;

– инструментални изпълнения на народна музика на кавал, гайда, тамбура и гъдулка.

Участниците ще бъдат разпределени по възрастови групи. Журито ще класира индивидуалните и групови изпълнители във всяка категория. Всички участници ще получат диплом,  победителите – медали и статуетки, а най-добрият от тях – гранд при статуетка и парична награда.

Състав на журито:
Председател: Николай Балабанов – директор на конкурса, диригент и композитор.

Членове:

  1. д-р Бинка Добрева – народна певица, педагог и солист на хор „Мистерията на българските гласове“;
  2. маестро Иванка Паунова – диригент на ансамбъл за народни песни и танци „Пазарджик“,

педагог инструменталист;

  1. Боян Алексиев – хореограф
  2. Здравко Мандаджиев – народен певец
  3. Светла Караджова – музикален педагог и дъщеря на пазарджишкия славей Надка Караджова.

 

Елате, за да усетите магията на Родопите – планината на Орфей, която се крие в природата, музиката и хората тук. А това е и една добра идея, за да избегнете летните жеги в града.

 

 

карта на местността: https://goo.gl/maps/Wspd99i89Lq

снимка: pzdnes.com

автор: Божидар Чолаков

12
юли

Икономически възход предстои за България по модерния „Западен път на коприната“

Икономически възход предстои за България по модерния „Западен път на коприната“

На 27-28 юни 2017 г., в София се проведе Международен работен семинар на представители на държавите-участнички в Западния път на коприната. Инициативата за възраждането на този древен двигател на световната икономика се дължи на Световната организация по туризъм (СОТ) [UNWTO] в сътрудничество с Генерална дирекция „Вътрешен пазар, индустрия, предприемачество и малки и средни предприятия “ на Европейската комисия (EК).

Домакини на събитието бяха Министерството на туризма на Република България и UNWTO, като срещата в София беше продължение на проведения в Гърция работен семинар през април. Откриването бе направено от министъра на туризма на България Николина Ангелкова, заедно с изпълнителния директор на UNWTO Джу Шангжонг, който подчерта, че „Важността на инициативата се базира на устойчивото трансгранично сътрудничество и участието на широк спектър от туристически субекти“. Събитието включваше още две специализирани сесии. Първата – за разработване на продукти и сертификати за туризъм и стандарти за качество, а втората сесия – за бързи връзки между бизнеса, туроператорите, университетите, туристическите сдружения, занаятчиите, и представителите на културни маршрути.

Отправна точка на семинара бе и изнесеният пленарен доклад от проф. д-р Мариана Тиан от Института за исторически изследвания на БАН. Тя представи ретроспективния анализ на историческото развитие на пътя на коприната от древността до наши дни, който въведе участниците в работен режим. Важно уточнение беше, че съвременният път на коприната придобива други измерения, след като стана ясно, че Китай е готов да инвестира 124 млрд. долара в инфраструктурни проекти по няколкото направления на Пътя на коприната и още 800 млрд. долара в икономиките на държавите, участващи в инициативата. Общо в проекта „Един пояс – един път“ ще бъдат вложени около 1 трилион долара в 900 инвестиционни проекта в 60 държави.

„Западният път на коприната“ има за цел да развие трансграничния обмен по историческия Път на коприната, като обедини максимален брой занаятчии и търговци от малкия и среден бизнес, хора на изкуството, екскурзоводи, ресторанти, и други, които да предоставят на туристите автентични преживявания. Участници в проекта могат да бъдат различни видове юридически лица, включително и местни туроператори, които да разработят специални маршрути. Те могат да регистрират своята дейност на адрес: http://silkroad.unwto.org/content/silk-road-events-and-heritage-map-0

Скоро ще бъдат създадени запазен знак на проекта и наръчник, съдържащ предложения за разгръщането на инициативи за туризъм с устойчиво развитие, който да допринесе за разработването на дестинациите по „Западния път на коприната“ (Western Silk Road).

 

Aвтор: Love You Bulgaria