15
мар.

Светилище на 8000 години бе открито в района на Белоградчик

Светилище на 8000 години бе открито в района на Белоградчик

В началото на март 2017 в района на местността Маркашница, недалеч от Белоградчик, бе открито неизвестно досега скално светилище. То е идентично по форма със скалните ниши в Родопите и Странджа планина. Според специалисти те са използвани преди 8000 години. Новооткритото светилище е разположено около скален отвор. Той образува светлинна система с други скални отвори и светилища в района. Вероятно функцията на новооткритото светилище е била да модифицира светлината през първичния отвор, за да й придаде специфични свойства.

С тази находка известните светилища в местността Маркашница станаха осем. Това доказва тезата на местния изследовател Кирил Кирилов. През 2013 г. той издава книгата „Свещените Белоградчишки скали“ и на базата на тогава известните обекти прогнозира съществуването на множество скални светилища в района със специфично обредно предназначение.

През 2016 г. Кирил Кирилов прави поредица от експедиции в местността Маркашница с цел да намери следите на забравени скални светилища. В резултат на извършената дотук работа стават известни мегалитната двуетажна пещера със сечен свод на втория етаж – Лепеница, при която се откриват следи не само от култова, но и от астрономическа дейност; звездната карта в скалите над пещерата с нейната Тронна колона; още шест скални светилища с различен брой ритуални кладенци, а някои и с обособени калемнни олтари. Някои от олтарите са разположени в светлинни системи със скални отвори към съседни светилища. Общото впечатление е за цялостен култов комплекс с площ около 1,5 кв. км.

Комплексът може да бъде обходен за три дни. Той се състои от множество скални масиви, свързани помежду си от горски пътища и пътеки. В основната си част обиколката из района е съвсем малко по-трудна от разходка из горски парк. Само в около 30 на сто от времето е необходимо преминаването на по-стръмни, но лесно преодолими спускания и изкачвания по удобни места в скалните масиви.

Интересна е също връзката на комплекса със скалното светилище Чачин камък в близост до Белоградчик. Тази връзка продължава нататък по съвършено права линия до пещерата Козарника.

Местността е изпълнена не само със светилища, но и с уникални пейзажи, както и с интересни скали, сред които и скалата Богът на секса.

 

Автор: инж. Кирил Кирилов

 

Comments ( 2 )

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *