Икономически възход предстои за България по модерния „Западен път на коприната“
На 27-28 юни 2017 г., в София се проведе Международен работен семинар на представители на държавите-участнички в Западния път на коприната. Инициативата за възраждането на този древен двигател на световната икономика се дължи на Световната организация по туризъм (СОТ) [UNWTO] в сътрудничество с Генерална дирекция „Вътрешен пазар, индустрия, предприемачество и малки и средни предприятия “ на Европейската комисия (EК).
Домакини на събитието бяха Министерството на туризма на Република България и UNWTO, като срещата в София беше продължение на проведения в Гърция работен семинар през април. Откриването бе направено от министъра на туризма на България Николина Ангелкова, заедно с изпълнителния директор на UNWTO Джу Шангжонг, който подчерта, че „Важността на инициативата се базира на устойчивото трансгранично сътрудничество и участието на широк спектър от туристически субекти“. Събитието включваше още две специализирани сесии. Първата – за разработване на продукти и сертификати за туризъм и стандарти за качество, а втората сесия – за бързи връзки между бизнеса, туроператорите, университетите, туристическите сдружения, занаятчиите, и представителите на културни маршрути.
Отправна точка на семинара бе и изнесеният пленарен доклад от проф. д-р Мариана Тиан от Института за исторически изследвания на БАН. Тя представи ретроспективния анализ на историческото развитие на пътя на коприната от древността до наши дни, който въведе участниците в работен режим. Важно уточнение беше, че съвременният път на коприната придобива други измерения, след като стана ясно, че Китай е готов да инвестира 124 млрд. долара в инфраструктурни проекти по няколкото направления на Пътя на коприната и още 800 млрд. долара в икономиките на държавите, участващи в инициативата. Общо в проекта „Един пояс – един път“ ще бъдат вложени около 1 трилион долара в 900 инвестиционни проекта в 60 държави.
„Западният път на коприната“ има за цел да развие трансграничния обмен по историческия Път на коприната, като обедини максимален брой занаятчии и търговци от малкия и среден бизнес, хора на изкуството, екскурзоводи, ресторанти, и други, които да предоставят на туристите автентични преживявания. Участници в проекта могат да бъдат различни видове юридически лица, включително и местни туроператори, които да разработят специални маршрути. Те могат да регистрират своята дейност на адрес: http://silkroad.unwto.org/content/silk-road-events-and-heritage-map-0
Скоро ще бъдат създадени запазен знак на проекта и наръчник, съдържащ предложения за разгръщането на инициативи за туризъм с устойчиво развитие, който да допринесе за разработването на дестинациите по „Западния път на коприната“ (Western Silk Road).
Aвтор: Love You Bulgaria
Comments ( 0 )